Postrach jménem maturita

21. května 2011 v 20:49 | ps-rosien |  Rubrika beze jména:-)
Začnu vzpomínkou.. Moje o pár let starší sestra kdysi dělala maturitu. Já sem jí to jako malej nezkušenej prcek záviděla. Pořád sem se ptala: "Mamíí, proč Janička bude dělat maturitu? Já chci takyyy!" ( prostě blbec, vždyt to říkám:-)). A ted, po nějakých 13 letech, už mi do matury zbývá jeden jediný rok, který určitě rychle uteče, takže vlastně za rok touhle dobou už tu bude sedět naprosto vynervovaná holka.
Ale zase, bez nervů to asi nejde. Někoho dokonce nervozita vybičuje k větším výkonům ( to není můj případ:-)). Takže za mě tak: Strach je oká, ale v únosný míře. Je zbytečný, když se někdo bojí už jak dlouho předem, tím se zbytečně psychicky ještě víc deptá.
Mluvila sem s pár lidma, kteří už mají tuhle zkoušku dospělosti za sebou ( och, jak já jim závidím!!) a můžu vám říct, že 3/4 z nich se před maturitou šííleně bála, zbytek až na jednoho se trochu bál a co ten jeden člověk? No, jelikož je to jeden nic neřešící pohodář, byl prostě v klidu ( i takoví se najdou, ale moc jich asi nebude co?:-)). Taky sem se trochu poptala na jejich tipy pro budoucí maturanty a tady to nějak shrnu:
1. literatura- knížky je dobrý začít číst už s předstihem, nejpozději ve třetáku ( to mi připomíná, že bych měla začít:-D), protože kdo to nechá na posl. dva, tři měsíce před maturou, nejen že se mu to pak bude motat všechno do sebe, ale hlavně- jestli si půjčujete knihy z knihovny, je tu dost velké riziko, že takových lajdáků bude víc a tu vaši knihu vám někdo jiný vyfoukne třeba i přímo před nosem.
2. neučit se až o svatáku, nenechávat to na posl. chvíli. Každý se musí učit jinak, někomu stačí mín, někomu víc, ale pro všechny stejně platí- učit se předem!
3. Hodně lidem taky pomohlo učit se ještě s někým. Domluvte se třeba s kamarádem, který maturuje ze stejných předmětů a nějaké odpoledne se navzájem zkoušejte. Předem se domluvte na jaké téma, můžete si i jeden pro druhého připravit test.. Když jste každý z jiné školy, můžete se i naučit něco nového, což se pak u st. maturity může hodit!
4. Že vám nejde se učit? Je spousta strategií na to, jak se co nejlépe, nejrychleji..něco naučit. Bohužel neexistuje univerzální návod. Každý si musí najít sám, co mu vyhovuje. Tady si můžete zkusit rozlišit, jaký stud. tip jste:
http://english101.wz.cz/osobnost.htm
5. Je hloupost naučit se např. jen liché otázky. Je lepší se mrknout na všechny. Zkusit si o každé něco říct, protože když jí pak vytáhnete, alespon něco řeknete a učitel vám pak třeba trochu napoví..rozhodně lepší, než když o té otázce nebudete mít ani ponětí.
6. Den před zkouškou se už moc neučte. Nevyplatí se jít dlouho spát, to je prý vražedný!
Vím, že tipy dávat můžu, ale až mě to za rok bude čekat.. v žádném případě nemůžu 100% říct, že všechny knihy budu mít předem přečtené, otázky si budu o sv. týdnu už jen opakovat, naučím se je zodpovědně všechny... ale důležitý je se v nějaké volné chvilce nad maturitou zamyslet, říct si, co sí o ní myslím (př.: je to pro mě důležitá věc..), co všechno mě po ní čeká, co můžu dokázat, můžu si splnit své sny..a od toho nás dělí jen ten jeden krok- maturita! A to by bylo, abychom jí nezvládli!!
Hodně štěstí maturantům!!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama