Proč a jak se učit cizí jazyk? Moje tipy:-)

5. srpna 2011 v 16:42 | ps-rosien |  Rady a tipy

Asi mě budete považovat trochu za blázna, ale teď o prázdninách bych se ráda napsala něco o učení cizích jazyků. Proč zrovna teď, když je škola ještě daleko (i když..), a na učení nemá nikdo ani pomyšlení? Protože nejlíp se dá cizí jazyk naučit právě o prázdninách! Přece- kdy jindy máte čas, možnost potkat nějaký cizince, se kterýma hned můžete pár slov prohodit, než právě teď!

foto: ucitelskyzpravodaj.cz


Proč se vlastně učit cizí jazyk? Každý má asi jiný důvod, vyjmenuju vám ty svoje. Za nejdůležitější beru to, že bez ciz. jazyku se prostě neobejdete. Ať děláte cokoliv za práci. To, že chcete být, co já vím, třeba slavní fyzikové, neznamená, že na angličtinu můžete kašlat. Najednou vás vyšlou na nějakou vědeckou konferenci, která probíhá např. zrovna v Anglii, a vy budete mrkat. Stejně tak ve všech povoláních. Můj další důvod je, že se chci jednou někam podívat. A abych se někde alespoň trochu domluvila, nemůžu se spolíhat jen na to, že domorodci pochopí moje pantomimické vysvětlování rukama i nohama. Stačí třeba jen základy jazyka, místní vaši snahu ocení a pak už to půjde.
Nejradši bych se naučila jazyky všechny. Španělštinou začínaje, arabštinou konče. Ale to samozřejmě nejde. Teda, alespoň u mě ne:-). Takže jsem musela zapřemýšlet nad tím, jaký jazyk se mi bude nejvíc hodit. S mojí vášní pro Rakousko to je samozřejmě němčina, nejvíc nezbytná je ale angličtina. Pak je tu spousta více či méně exotických jazyků, i u nich se vyplatí rozvažovat nad tím, který z nich se nám může v budoucnu hodit.
Jak se jazyk naučit? Nejlepší je se učit ještě s někým. Například když jsem koketovala se španělštinou. Učila jsem se tak, že jako první jsem si poslechla pár nahrávek v té řeči, abych jí trochu dostala do ucha. Pak jsem se začala učit s kamarádkou. Všechna nová slovíčka jsme si psaly na malé papírky, z jedné strany španělsky, z druhé česky. Ty jsme pak daly do pytlíku, po jednom vytahovaly a překládaly. Postupně jsem tam slovíčka přidávaly a přidávaly.. Tímhle způsobem jsme se je skvěle učily. S gramatikou jsme to dělaly tak: jedna vždy měla za úkol si to dopředu nastudovat a té druhé to pak vysvětlit jako učitelka. Tak jsme to pochopily obě, navíc jsme si to tak skvěle zapamatovaly. Poté jsme si pokládaly otázky - jasně že v té cizí řeči - a odpovídaly na ně. Jedna přečetla nějaký text a ta druhá se pak normálně česky snažila říct, o čem to zhruba bylo. Nechodily jsme do žádného kurzu, jen se pár odpolední takhle učily a docela nám to šlo, musím nás pochválit:-)) Pokud ale chcete umět výslovnost a vlastně celý ten jazyk perfektně, je asi lepší zapřemýšlet nad kurzem. Pokud vám stačí to "jakž takž " umět, můžete se námi inspirovat. Tohle léto je navíc ideální počasí k tomu, něco se naučit!:-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 *Nessa *Nessa | Web | 5. srpna 2011 v 19:45 | Reagovat

super články+blog,navštiv též můj,dík

2 M. M. | Web | 10. srpna 2011 v 0:44 | Reagovat

nezní to jako špatná metoda :)) určo to má něco do sebe :p ! :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama