Říjen 2011

Školné na VŠ?

1. října 2011 v 19:24 | ps-rosien |  Rubrika beze jména:-)
Teď tu nějakou dobu bylo ticho. Nebylo to kvůli tomu, že minulý týden bylo ticho jako téma týdne, opravdu sem díky tomu nedržela bobříka mlčení:-). Ale neměla sem čas, škola je taak šílená věc, to vám povím!:-))
Navíc, aby to nebylo málo, chtějí nám zavést školné na vysokou.
Už takhle všichni víme, že studium na vysoké není levná záležitost. Koleje nebo jiné ubytování, jídlo, tramvajenky, skripta a další učebnice... už tohle nám pěkně provětrá peněženku. Pokud vaši rodiče nepatří mezi nejbohatší, bez brigády takové studium asi nezaplatíte. Už teď někdo musí šetřit každou korunu proto, aby mohl studovat. Jaké by to ale bylo, až zavedou ještě školné?!
Jako důvody pro jsou uváděné:
1. spousta studentů studuje dlouho a to tím způsobem, že jen někde paří, fláká se.. Tím, že se zavede školné, si takoví studenti rozmyslí, jestli budou studovat. S tím souhlasím. Mnohdy se ale stává, že takoví studenti jsou právě děti z bohatých rodin, takže ti se budou moc nadále na škole flákat i po zavedení školného.
2. 20 000 za rok není nijak závratná suma, každý ji zvládne zaplatit, student si bude moci vzít i půjčku. Nijak závratná suma? Aha? Třeba mě to příde hodně. Když k tomu přičtete ještě další náklady, jak sem zmiňovala už na začátku, vyklube se vám z toho opravdu pěkná částka. A vzít si půjčku? Ano, náš stát chce, aby sme všichni byli zadlužení už od studentských let. Spousta vystudovaných lidí odchází po VŠ do zahraničí. Ale když si vezmou půjčku, odejít nebudou moc. A protože je u půjčky i poměrně vysoký úrok, je otázka, kdy ji zvládnout splatit..
3. v hodně zemích to tak zavedené mají, tak proč ne u nás. Ano, ve spoustě zemí to tak je. Ale také tam je úplná jiná kvalita školství. U nás je dnes VŠ v každém větším městě, takovou sociologii můžete studovat snad všude, ale od počtu škol se pak odvíjí také kvalita.
A to sem se dostala k tomu, jak bych to udělala já. Zrušila bych několik vysokých škol. Pak by se skutečně dostávali jen ti, co na studium opravdu mají, ne každý blbec, jak je to nastavené teď. Kolikrát se mi stane, že někde něco čtu, vidím... a podpis je Mgr. ------. A je tam tolik chyb nebo hloupostí.
Jinak jsem proti školnému, mohlo by se stát, že nějaký opravdu nadaný student by kvůli 20 000 Kč ročně nemohl jít na vysokou. A ČR by tak přišla např. o budoucího nadějného vědce. A to by byla škoda.
Co si o školném myslíte vy?